Eric Gordon to kolejna wielka decyzja Houston Rockets

Houston Rockets przedstawili Russellowi Westbrookowi media w zeszłym tygodniu, wprowadzając ostatni element ich rdzenia. Zespół będzie miał kontrakt Westbrook, James Harden i Clint Capela na co najmniej trzy kolejne sezony, a może i więcej, w zależności od opcji gracza.
 
Ale jak pisałem w ciągu ostatniego roku, kolejna poważna decyzja dla zespołu będzie dotyczyć statusu agenta Erica Gordona.
 
Houston Rockets przedstawili Russellowi Westbrookowi media w zeszłym tygodniu, wprowadzając ostatni element ich rdzenia. Zespół będzie miał kontrakt Westbrook, James Harden i Clint Capela na co najmniej trzy kolejne sezony, a może i więcej, w zależności od opcji gracza.
 
Ale jak pisałem w ciągu ostatniego roku, kolejna poważna decyzja dla zespołu będzie dotyczyć statusu agenta Erica Gordona.
 
Zgodnie z zasadami, ponieważ umowa Gordona obowiązuje przez cztery sezony, kwalifikował się do przedłużenia po drugiej rocznicy podpisania pierwotnej umowy. Maksymalna liczba sezonów, w których przedłużenie weterana może wynosić pięć, obejmuje sezony pozostające w bieżącej umowie. W ten sposób rakiety mogą zaatakować tylko trzy dodatkowe sezony, aby umowa Gordona została przedłużona. Wynagrodzenie w pierwszym roku przedłużenia jest ograniczone do 120% poprzedniej pensji, z podwyżkami w kolejnych latach ograniczonymi do 8% wynagrodzenia w pierwszym roku przedłużenia. Dlatego rakiety mogą zaoferować Gordonowi umowę, która zapłaci mu 16,87 mln USD w latach 2020–2021, 18,22 mln USD w latach 2021–2022 i 19,57 mln USD w latach 2022–2023. Takie rozszerzenie obejmowałoby wiek Gordona od 31 do 33 sezonów.
 
https://www.forbes.com/sites/rahathuq/2018/09/17/should-the-rockets-extend-eric-gordon/#57187c9e388f
Gdyby latem przyszłego roku Gordon uderzył w otwarty rynek jako nieograniczony wolny agent, byłaby to ryzykowna propozycja dla Rakiet, biorąc pod uwagę słabą klasę wolnych agentów. Mogliby znaleźć się na wojnie licytacyjnej na takim rynku, musieli płacić więcej, niż by byli, gdyby byli w stanie pogodzić się z przedłużeniem w trakcie sezonu.
 
30-latek miał drugi najgorszy sezon strzelecki w swojej karierze w zeszłym roku, strzelając .409 z podłogi i 36% na 3. Średnio 16.2 punktów na grę, występując w 68 grach. Pomimo reputacji jednego z najbardziej zabójczych strzelców ligi, Gordon strzelił zaledwie 36% z linii trzech punktów w każdym z dwóch ostatnich sezonów. Z rakietami nie strzelił więcej niż 37%.
 
Jednak po przerwie All-Star w tym sezonie Gordon strzelił 45% z pola i 43% na 3. W czternastu meczach w marcu Gordon strzelił 47% z pola i 45% z 3. W pięciu meczach w kwietniu strzelił 47% z pola i 46% z 3. Co więcej, w pierwszej rundzie przeciwko Utah Jazz, w pięciu meczach, Gordon strzelił upalny 49% w 3 meczach.
 
Gordon miał serię w górę iw dół przeciwko Golden State, zasadniczo służąc jako druga opcja zespołu, z Paulem walczącym. Zdobył 27 punktów w meczu 1 i 30 w meczu 3, ale tylko 9 punktów podczas strzelania 4/10 w decydującej grze 6.
 
Gordon będzie 31 w przyszłym sezonie, jak Westbrook. Gdyby rakiety przedłużyły go o dodatkowe trzy sezony, wyjechałby na resztę ery Harden-Westbrook-Capela; utrzymywaliby na miejscu gracza, który przez kilka ostatnich lat był istotnym cogiem swojego zespołu. Gordon miałby 34 lata w ostatnim roku takiej trzyletniej umowy.
 
Kontuzje były największym problemem, gdy Gordon został po raz pierwszy podpisany przez Houston i co początkowo wykoleiło jego karierę. Ale pojawił się w 75, 69 i 68 meczach w swoich trzech sezonach z zespołem.
 
Gordon doskonale wpasowuje się w system Houston dzięki swojej zdolności dostrzegania spoza łuku, umieszczania piłki na podłodze i tworzenia i obrony większych graczy na stanowisku. Nie można wystarczająco podkreślić znaczenia tych ostatnich. Obrona przełączania rakiet nie może działać, jeśli ich strażnicy nie mogą trzymać się w środku.
 
Obecność Gordona wydaje się jeszcze ważniejsza z dodatkiem Westbrooka ze względu na jego zdolność do strzelania koszulki koszykarskie Houston Rockets. Kluczem do Westbrook jest otaczanie go strzelankami, czego Thunder nie był w stanie konsekwentnie robić. Odstępy, jakie dają groźby strzelania, pozwolą Westbrookowi przejść czystymi ścieżkami do krawędzi.